kamera on-line

Kronika, reportaże, artykuły z fotografiami » Panie pozwól odejść -127 Nabożeństwo Pompejańskie - 2.02.2019

 


Teraz o Panie, pozwól już odejść swojemu słudze w pokoju.

              Boże, dziękujemy Ci, że mogliśmy już 127 raz spotkać się na comiesięcznym Nabożeństwie Pompejańskim w Parafii Św. Piotra i Pawła w Skoczowie 2 lutego b.r. To była prawdziwie boża radość, że wspólnota Pompejańska mogła w święto Ofiarowania Pańskiego przeżywać tajemnice Różańca Świętego z Maryją. Każda tajemnica przeżywana z Maryją ukazuje nam drogę do nieba. Na tej drodze spotykamy cały czas Jezusa objawionego w Trójcy Świętej. On jest cały czas z nami, ukazywany przez Maryję. W takiej atmosferze kierujemy nasze pragnienie na spotkanie Jezusa- naszego Pana w Eucharystii.

 O godz.20-tej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Jacek Pędziwiatr (dyr. ds programowych Radia „Anioł Beskidów”). Msza Święta rozpoczęła się w blasku świec , które zapaliły się na uczczenie Święta Ofiarowania Pańskiego. Słowo Boże i homilia, które wygłosił kapłan ks. Pędziwiatr, poruszyły nie tylko serca ale i wyobraźnię chrześcijańską. Zobaczyliśmy oczami wyobraźni niezwykłe postaci : Maryję, Józefa i Jezusa w objęciach starca Symeona oraz wdowę o imieniu Anna. Kapłan tak pięknie i poruszająco przybliżył postać Symeona. Legenda głosi, że Symeon był tłumaczem hebrajskiej Biblii na język grecki w Aleksandrii. Jako jeden z 70-ciu, którzy tłumaczyli biblię, nie mógł żaden sposób zrozumieć proroctwa Izajasza, które przepowiadało, że Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nada imię Jezus . Długi czas nad tym myślał i nie mógł pojąć tego proroctwa. Bóg sprawił, że ten pobożny Symeon doczekał bardzo długich lat ok. 200-tu, aż w końcu doczekał wielkiego cudu – spotkania i spełnienia się tegoż proroctwa. Pod natchnieniem Ducha Świętego, przyszedł do świątyni na święto Ofiarowania i rozpoznał Jezusa, wziął Go w objęcia i wyśpiewał niezwykły hymn radości spełnionego proroctwa, przeniknięty do głębi duszy zachwytem i dziękczynieniem Bogu, że jego oczy ujrzały Zbawiciela i że teraz może odejść do Niego w pokoju. Kapłan wskazał nam to niezwykłe Święto Ofiarowania, bo za Jezusa nikt się nie ofiarował, Jezus nie został wykupiony. On sam z siebie złożył ofiarę na Golgocie. Kapłan uświadomił nam wielki symbol obecności Symeona, który nazywa Jezusa Światłem i zapowiada Jego ofiarę, która ugodzi też serce Maryi mieczem boleści. To niezwykłe Święto Ofiarowania Pańskiego! Kapłan zachęcił nas, byśmy pragnęli zobaczyć Jezusa całym sercem i tak jak Symeon potrafili każdego dnia mówić otwartym sercem „ Teraz o Panie pozwól już odejść swojemu słudze w pokoju.

Boże Wielki! – błogosław kapłanom, którzy sprawowali Eucharystię, organizatorom tego Nabożeństwa Pompejańskiego i wszystkim pielgrzymom. Maryjo nie opuszczaj nas !

Pielgrzym

Skoczów, 2.02.2019