kamera on-line

Kronika, reportaże, artykuły z fotografiami » Milczące usta Maryi - 114 Nabożeństwo Pompejańskie 2.01.2018

 


Milczące usta Maryi


Niezwykły początek Nowego Roku z Bożą Rodzicielką przeżyła Wspólnota Pompejańska 2 stycznia w Kościele Ś w. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Każdego drugiego dnia miesiąca już 114 raz Czciciele Królowej Różańca Świętego odmawiają Nowennę Pompejańską. Maryja w swoim wizerunku Pompejańskim modli się razem z nami i wskazuje na Jezusa, który rodzi się w nas i uczy jak żyć, a w tajemnicach bolesnych, uczy jak cierpieć, zapewniając nas , że jest zawsze z nami by w tajemnicach chwalebnych zmartwychwstawać i napełniać nas Duchem Świętym, przyjmując Maryję Pełną Łaski. W takim Duchu zawierzenia przygotowaliśmy nasze serca na spotkanie z Jezusem w Eucharystii.
0 godzinie 20- tej rozpoczęła się Uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Tomasz Gwoździewicz. W homilii zwrócił naszą uwagę na wizerunek Maryi wskazując na mało wyraźne usta, wyjaśniając, że w ikonografii takie usta sugerują wartość milczenia, a co za tym idzie zasłuchania. To bardzo znacząca cecha Maryi, kontynuuje kapłan, która przeciwstawia się nadmiernej gadatliwości , a szczególnie kobiet. Zwrócił uwagę, że grzechy języka są okrucieństwem, mówi się, że „uderzenie” języka „łamie kości”.
To okropne zjawisko kontynuuje kapłan, powoduje ogrom krzywd, których często nie da się naprawić. Przestrzegał przed obrzydliwym oszczerstwem, obmową czy plotką. Maryja jest dla nas wzorem pięknej postawy zasłuchania w Słowo Boże, wsłuchania co mówił do Niej Anioł, rozważa to wszystko w swoim sercu, milczy, strzeże tajemnic, jest tajemnicza, potrafi dotrzymać słowa, strzeże powierzonej jej misji. To wszystko czyni Maryję piękną i niezwykłą, godną zachwytu i naśladowania – mówi kapłan..
Jaka jest dzisiaj Maryja? – zapytuje kapłan i odpowiada: Dzisiaj Maryja mówi przez Kościół, bo jest Matką Kościoła i ukazuje nam Jezusa ,mówiąc: „zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”…. Przypomina o modlitwie różańcowej i pragnie byśmy byli świadkami Jezusa . To ważne wezwanie przypomina kapłan, które wskazuje drogę do nieba.
Po Eucharystii odbyła się procesja wokół kościoła ze świecami, która była ukoronowaniem Nabożeństwa Pompejańskiego i zawierzenia nas Matce Bożej w godzinie Apelu. Modlitewne rozważanie poprowadził ks. Tomasz, który ukazał piękną drogę Wcielonej Miłości - Jezusa i Bożą Rodzicielkę, która w Jezusie daje nam prawdę o miłości, która jest drogą do nieba.
To piękne doświadczenie duchowe u progu Nowego Roku stało się pragnieniem dawania świadectwa ewangelicznej miłości.
Niech Boża Dziecina i Słuchająca Boża Rodzicielka ogarniają swoją miłością Kaplanów i organizatorów tego pięknego spotkania Pompejańskiego.
Czcicielka Maryi
Skoczów, 2.01.2018