kamera on-line

Kronika, reportaże, artykuły z fotografiami » Rok 2017 » Spotkanie propagatorów Nowenny Pompejańskiej w wigilię święta NMP Częstochowskiej - 25.08.2017

 

Spotkanie propagatorów Nowenny Pompejańskiej w wigilię święta NMP Częstochowskiej.

Abp Tommaso Caputo, arcybiskup delegat dla papieskiego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, spotkał się na Jasnej Górze z przedstawicielami parafii i wspólnot oraz duchownymi i świeckimi, którzy są związani z szerzeniem nowenny pompejańskiej w Polsce. W spotkaniu wziął także udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Wśród gości znaleźli się członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci - krzewiciele Nowenny Pompejańskiej ze Skoczowa, na czele z proboszczem ks. kan. Witoldem Grzombą oraz z dyrektorem krajowym ADŚ ks. Grzegorzem Górnikiem, związanym ze Skoczowem przez propagowanie Nowenny i peregrynacji obrazu Matki Bożej Pompejańskiej w kraju. W spotkaniu wzięli udział również kapłani budujących się kościołów pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego z Pompejów oraz kilkadziesiąt osób świeckich niezwykle związanych z szerzeniem kultu Matki Bożej Pompejańskiej, nowenny i bł. Bartłomieja Longo niezwykłego propagatora modlitwy różańcowej i twórcy kilkunastu dzieł miłosierdzia.

Abp Caputo przypomniał okoliczności powstania sanktuarium w Pompejach i przedstawił ogrom pracy apostolskiej bł. Bartłomieja Longo. Zaznaczył, że w Polsce nabożeństwo do MB Pompejańskiej jest obecne od końca XIX wieku. Do rozpowszechnienia różańca w nowym tysiącleciu przyczynił się w dużej mierze List apostolski „Rosarium Virginis Marie” św. Jana Pawła II, który zachęcił do modlitwy różańcowej wskazując, że jest ona prawdziwą drogą przez tajemnice Jezusa według szkoły Maryi. Abp Caputo podkreślił: "Wielkie znaczenie powinno się przykładać do propagowania nowenny pompejańskiej, napisanej przez bł. Bartola Longo, dzięki, której tak wiele łask otrzymano w całej Polsce". Ogromne zaangażowanie Bartola Longa w propagowanie Nowenny, w budowę Sanktuarium i dzieł miłosierdzia sprawiło, że po 54 latach od jego śmierci, papież św. Jana Pawła II 26 października 1980 roku beatyfikował niestrudzonego Apostoła Różańca Świętego.

Arcybiskup Pompejów był bardzo wzruszony gorliwością osób duchownych i świeckich zaangażowanych w propagowaniu dzieła Królowej Różańca Świętego z Pompejów w Polsce a nawet za granicą. Z rąk Ekscelencji wspólnota ze Skoczowa krzewiąca nowennę w Czechach i na Ukrainie otrzymała obraz Królowej Różańca Świętego z Pompejów z przesłaniem peregrynacji tego obrazu po wspólnotach i rodzinach na Ukrainie i w Czechach. Mamy świadomość ogromu zadań do wykonania.

Warto przypomnieć, że obecnie delegatura papieska dla Sanktuarium NMP Różańcowej z Pompejów – jest jedną z trzech tego rodzaju struktur istniejących na terenie Włoch. Dwie pozostałe to delegatury dla Sanktuarium Świętego Domku z Loreto i dla Bazyliki św. Antoniego Padewskiego w Padwie.

Lidia Wajdzik

Foto: Alina Świeży-Sobel