kamera on-line

Święta Noc Modlitwy » Różańcowa kolejka

 

- Tej nocy wszyscy możemy się poczuć pasażerami różańcowej kolejki. Widzę, że macie w rękach różańce - to są nasze bilety. Nie wolno nam wysiadać w żadnym ciemnym tunelu rozważań. Drogę oświeca nam jasna gwiazda. Zaufajmy więc Maryi - ona jest z nami - mówił ks. Roman Siatka podczas VI Świętej Nocy Modlitwy, która odbyła się ona w nocy z 5 na 6 października na Kaplicówce w Skoczowie. Głównymi modlitwami nocy były 2 Msze św. i Różaniec.

W tegorocznej nocy modlitwy uczestniczyli wierni z kilku diecezji i archidiecezji całej Polski: bielsko-żywieckiej, białostockiej, częstochowskiej, legnickiej, łódzkiej, katowickiej, krakowskiej, rzeszowskiej, sosnowieckiej i warszawskiej. Niektórzy trwali na modlitwie 18 godzin. Była też osoba z Kijowa z Ukrainy. Wraz z wiernymi po kilka godzin czuwali również kapłani. O 23 rozpoczęła się Eucharystia, którą celebrował Redaktor Naczelny „Posłańca Świętej Rodziny” - ks. Roman Siatka MSF wraz z ks. Waldemarem Niemcem z sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu i ks. Adamem Łomozikiem z parafii św. Marcina w Pisarzowicach.

Ks. Siatka w homilii porównał Świętą Noc Modlitwy do jazdy wąskotorową kolejką górską. Taka od 1912 r. do dziś kursuje na Majorce i wiedzie przez 13 ciemnych tuneli, z których najdłuższy ma ponad 3 km. - Nasze dzisiejsze całonocne czuwanie bardzo przypomina nam ową górską kolejkę, która wiedzie ciemnymi tunelami. Różańcowa kolejka: będą ukwiecone rozważania, ale i chwile zamyślenia, może nawet ciemności myśli. Ciemność może być innego rodzaju: może to być ciemność na modlitwie, powątpiewanie, pozorny brak odpowiedzi na naszą modlitwę… Pewnie najbliższe godziny modlitwy dla wielu z was będą jak podróż ową górską kolejką. Jak wagony w tamtej kolejce, tak tutaj kolejne tajemnice Różańca. Jak ciemne tunele, tak być może dla niektórych z was będą trudne chwile osobistych rozważań - mówił kapłan. - Jak ta kolejka, tak i wygląda nasze życie: ma swój początek i koniec, czasem droga wiedzie przez ciemny tunel, czasem przez zakręty i niebezpieczne ścieżki. Zawsze w życiu pozostaje pewne ryzyko - albo ostrożna jazda po górskich ścieżkach, albo cierpliwe zaufanie, gdy droga wiedzie przez tunel - zaznaczył.

Noc modlitwy zakończyła się Eucharystią w niedzielne południe 6 października, którą odprawiał ks. Marcin Wróbel z parafii św. Jerzego w Cieszynie z ks. Romanem Siatką. Ks. Marcin Wróbel odwoływał się w homilii do wiary: - Wiara jest niezbędnym lekarstwem na zgorszenia, które były obecne w czasach Jezusa, a i dziś ich nie brakuje - zauważył. Przytoczył również historię Różańca św., podkreślając że Różaniec jest bronią przeciwko złu i kwintesencją modlitwy chrześcijańskiej. Dodał, że jest modlitwą na wskroś chrystocentryczną, a jej tajemnice, to streszczenie całej historii zbawienia. Kolejne czuwanie zaplanowano w nocy z 7 na 8 maja 2014 r.

NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU nr 46/2013 - tekst i foto: Monika Jaworska