kamera on-line

Łaskami słynące "Nabożeństwo 20 (15) Sobót Różańcowych" » Chcesz otrzymać łaskę – odpraw 20 sobót różańcowych 25.05.2013

 

 Chcesz otrzymać łaskę – odpraw 20 sobót różańcowych

 Na skoczowskiej Kaplicówce w sanktuarium św. J. Sarkandra ruszył nowy cykl modlitewny – 20 sobót różańcowych. Cykl ten różni się nieznacznie od ubiegłorocznego: w zeszłym roku po raz pierwszy odprawiono nabożeństwo 15 sobót. W tym roku organizatorzy poszerzyli cykl jeszcze o 5 tajemnic światła, i tym samym po raz pierwszy w Skoczowie jest odprawiane nabożeństwo 20 sobót.

 – Bł. Bartolo Longo zawsze podpowiada: „Jeśli chcesz otrzymać łaskę, o którą tak gorliwie prosisz, odpraw nabożeństwo 15 sobót różańcowych”. To jest właśnie odmawianie Różańca, to rozważanie każdej tajemnicy różańcowej. Zwyczaj odprawiania nabożeństwa 15 sobót różańcowych, które kościół zatwierdził i obdarzył odpustami , wywodzi się z Francji i sięga XVII wieku. Od 2002 r., kiedy papież Jan Paweł II ogłosił Tajemnice Światła, mamy możliwość brać udział w 20 sobotach różańcowych. Zatem i dzisiaj prośmy Maryję, aby tu na tym wzgórzu upraszała łaski dla nas i całego świata. Starajmy się być wytrwałymi w tym nabożeństwie Jeżeli nie będziesz mógł przyjść tu, odpraw tę część Różańca i weź udział we Mszy św. w miejscu, gdzie jesteś, i tam ofiaruj je jako uczestnik sobót różańcowych – mówiła do zgromadzonych diecezjalna zelator apostolstwa dobrej Śmierci – Lidia Wajdzik.

Pierwsze nabożeństwo 20-sobotnie odbyło się w sobotę 25 maja br. Rozpoczęło się o godz. 8.15 modlitwą różańcową części radosnej ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej tajemnicy Różańca św. – Zwiastowanie Pańskie. Oprócz tego wierni odmówili „Suplikę” bł. B. Longi i „Litanię do św. Jana Sarkandra”.

Lidia Wajdzik przypomniała pewną historię związaną z różańcowymi sobotami: – To nabożeństwo jest związane ze zwycięstwem króla francuskiego Ludwika XIII, kiedy groziła mu przegrana. Jego matka modliła się nabożeństwem 15 sobót wraz z ludem w kościele św. Honorata w Paryżu pieczy OO. Dominikanów. Wtedy przyszła druzgocąca klęska na Kalwinów i Hugonetów. Król zwyciężył różańcem i wtedy w Paryżu powstała bazylika pod wezwaniem „Naszej Pani Zwycięskiej”. Dzięki Maryi możemy na pewno zwyciężyć.

O godz. 9.oo Dziekan skoczowski – ks. prał. Alojzy Zuber – odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie: – Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli i chociaż każdy z nas upada w wyniku różnych grzechów, to Bóg ustanowił specjalny sakrament, w którym okazuje swoją łaskawość – sakrament spowiedzi św. Ale możemy się też modlić za innych, upraszając im łaski. Trzeba się modlić za żywych i zmarłych. Tu na Kaplicówce te różne intencje Bogu powierzamy, bo Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli – mówił kapłan.

Cykl nabożeństw zorganizowało Apostolstwo Dobrej Śmierci Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Różańcowy Ruch Pompejański oraz parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie W ramach 20 sobót będą odprawiane też pierwsze soboty miesiąca. Nabożeństwa zakończą się w sobotę 5 października br. przed uroczystością Królowej Różańca św.

Monika Jaworska